Związek Zawodowy Pracowników Policji – podsumowanie przeprowadzonych działań w 2021 roku

Rok bardzo burzliwy, bardzo ważny, intensywny w działania, w pracę społeczną, związkową i zawodową. Rok starań, sukcesów, ale i porażek, z których wyciągnęliśmy doświadczenie i naukę na przyszłość.

Zgodnie z wieloletnią już tradycją podsumujmy więc najważniejsze działania Związku Zawodowego Pracowników Policji w 2021 roku:

STYCZEŃ
1. Bierzemy udział w określaniu zasad naliczania płacy minimalnej na rok 2021.
2. Działamy w zakresie powstrzymania dyskryminacji pracowników Policji wyeliminowanych ze szczepień przeciwko Covid-19 w ramach „etapu I”.

LUTY
1. Wysyłamy szereg pism, wezwań do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego o spotkanie ze związkami zawodowymi w sprawie wspólnej pracy nad projektem ustawy modernizacyjnej na lata 2022-2025.
2. Konsekwentnie, wciąż działamy w zakresie włączenia chętnych pracowników Policji do szczepień przeciwko Covid-19 w ramach „etapu I”, na równi z funkcjonariuszami.

MARZEC
1. Jako związek zawodowy domagamy się zmiany treści rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, akcentując narastające oburzenie pracowników Policji w związku z pominięciem naszej grupy zawodowej w szczepieniach I grupy przeciwko Covid-19.
2. Promujemy inwestowanie w rozwój kompetencji twardych pracowników Policji.
Stawiamy na rozwój, naukę i inicjujemy utworzenie nowych kierunków studiów w WSPol w Szczytnie dla pracowników Policji w ramach skierowania.

KWIECIEŃ
1. Kontynuujemy walkę o szczepienia dla pracowników Policji.
2. Włączamy się w akcje charytatywne pomagające zbierać środki na święta dla potrzebujących.
3. Uczestniczymy w oddawaniu hołdu ofiarom Zbrodni Katyńskiej, czcimy pamięć naszych policyjnych przodków.

MAJ
1. Przystępujemy do egzekwowania od strony ministerialnej zapisów Porozumienia podpisanego pomiędzy MSWIA a Związkiem Zawodowym Pracowników Policji we wrześniu 2018 roku. Nie mieści nam się w głowach, że państwowy urząd jakim jest MSWiA nie będzie respektował Porozumienia, które w sformalizowanej formie podpisały strony naszego związku i ministerstwa.
2. Przewidujemy zagrożenie i walczymy o uczestniczenie w tworzeniu Programu rozwoju służb mundurowych na lata 2022 – 2025.
3. Walczymy o to, by nie zapomniano o dodatkowych środkach na wzrost inflacji, płacy minimalnej, które trzeba będzie pokryć ze środków na modernizację, jak to miało miejsce w niedawnej przeszłości.

CZERWIEC
1. Odbywa się posiedzenie Komisji Krajowej ZZPP w Skorzęcinie, podczas którego po konstruktywnych rozmowach nasz gość Pan Wiesław SZCZEPAŃSKI – poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych deklaruje zwołanie posiedzenia Komisji w Sejmie RP dotyczącej kwestii związanej z obecnym stanem osobowym, finansowym oraz funkcjonowaniem pracowników Policji.
2. Kontynuacja działań Związku Zawodowego Pracowników Policji zmierzających do utworzenia darmowych, w ramach skierowania, kierunków studiów i kursów w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie i innych szkołach policyjnych adresowanych dla pracowników Policji.
3. Piszemy pisma, wnioski, apele do niemalże wszystkich decydentów w naszym rządzie od Premiera RP poczynając, a na ministrach, przewodniczących sejmowych komisji kończąc o podjęcie prac nad problemami, z którymi borykają się pracownicy Policji. Zwracamy uwagę zarówno na zagadnienie statusu pracowników, jak i wielkości osiąganych wynagrodzeń, które od wielu lat plasują nas na najniższej pozycji nie tylko w resorcie spraw wewnętrznych, ale również w całej sferze budżetowej.
4. W ostatnich dniach czerwca w celu wzmocnienia głosu w obronie pracowników Policji podpisujemy Porozumienie Organizacji Związkowych Reprezentujących Pracowników Policji.

LIPIEC
1. Jako strona Porozumienia występujemy do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z kolejnym już postulatem pilnego spotkania w celu niezwłocznego wprowadzenia w życie „Programu rozwoju formacji resortu spraw wewnętrznych i administracji na lata 2022-2025”, ukierunkowanego m.in. na:
1) rozwój kapitału ludzkiego, urealnienie naszych wynagrodzeń do obecnych uwarunkowań rynkowych,
2) opracowanie i wdrożenie polityki płacowo-kadrowej dla pracowników Policji, gwarantującej systematyczny, coroczny wzrost wynagrodzeń,
3) podjęcie prac legislacyjnych mających na celu uregulowanie statusu prawnego pracowników Policji w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
2. Nasza inicjatywa doprowadza do tego, że KGP i WSPol w Szczytnie podjęły działania zmierzające do rozpoznania potrzeb edukacji potencjalnych odbiorców na kierunkach studiów, o które wnioskuje KK ZZPP oraz ocenę możliwości ewentualnego dopasowania oferty studiów do oczekiwań funkcjonariuszy i pracowników Policji o nowe kierunki nauczania.
3. Nieustannie wszelkimi sposobami nagłośniamy trudną sytuację pracowników m.in. poprzez media – teść rozmowy z Przewodniczącą Komisji Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Policji na swych stronach zamieścił money.pl.
4. Bierzemy udział w obchodach Święta Policji. Nawet taka okoliczność jak Święto Policji staje się dla naszych związkowych przedstawicieli pretekstem do rozmów o pracownikach Policji z: Panią Marszałek Sejmu, Panem Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Przewodniczącym Komisji Sejmowej Administracji i Spraw Wewnętrznych.

SIERPIEŃ
1. Przygotowujemy z Porozumieniem projekt zmian do ustawy o Policji, w którym przywracamy zapisy dot. pracowników Policji i regulujemy statusu prawny naszej grupy zawodowej.
2. Rozpoczynamy upowszechnianie tej informacji poprzez akcję medialną.
3. Zbieramy dane, analizujemy i przygotowujemy materiały, które służą do udowodnienia, że sytuacja pracowników Policji zarówno prawna, jak i płacowa wymaga natychmiastowej interwencji.

WRZESIEŃ
1. Uprzedzając koncepcje wyprowadzające pracowników Policji poza ustawę o służbie cywilnej podejmujemy działania polegające na przesyłaniu projektu zmian do ustawy o Policji do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz innych posłów na Sejm RP, jak i Przewodniczącego NSZZ Solidarność.
2. Poseł Wiesław SZCZEPAŃSKI wywiązał się z obietnicy złożonej naszej organizacji związkowej na posiedzeniu Komisji Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Policji w Skorzęcinie i zwołuje na dzień 8 września nieplanowane posiedzenie Komisji Sejmowej Administracji i Spraw Wewnętrznych dedykowane kwestii związanej z obecnym stanem osobowym, finansowym oraz funkcjonowaniem pracowników Policji. Aktywnie uczestniczymy w tym posiedzeniu.
3. Wielokrotnie występujemy do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji o spotkanie celem przedyskutowania m.in. pilnych podwyżek dla pracowników Policji.

PAŹDZIERNIK
1. Jako strona Porozumienia Organizacji Związkowych Reprezentujących Pracowników Policji prowadzimy rozmowy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, składamy postulaty płacowe w zakresie przygotowywanej ustawy modernizacyjnej na lata 2022-2025.
2. Uczestniczymy w dniu 13 października w posiedzeniu podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w Sejmie RP, na którym poruszano sprawy naszych wynagrodzeń.
3. Rozpoczynamy wdrażanie procedur związanych z wchodzeniem w spory zbiorowe.
4. Prowadzimy korespondencję z decydentami, rozmawiamy z przewodniczącymi komisji i podkomisji sejmowych, przygotowujemy tzw. „merytorykę” oraz uzasadnienia do postulatów i żądań kierowanych docelowo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, parlamentarzystów czy Premiera RP.
5. Uczestniczymy w dniu 26 października 2021 r. w Sejmu RP w Warszawie w posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, na którym rozpatrywany i opiniowany był rządowy projekt ustawy budżetowej na rok 2022.

LISTOPAD
1 Pracujemy nad zasadami podziału środków służących do utworzenia w jednostkach organizacyjnych Policji dodatkowego funduszu motywacyjnego w wysokości 6% planowanych na rok 2021 wynagrodzeń osobowych.
2. W ramach obchodów Święta Służby Cywilnej, mocno obwarowanych obostrzeniami covidowymi, występujemy do Szefa Służby Cywilnej o objęcie szczególnymi staraniami pracowników Policji, najniżej wynagradzanych członków korpusu służby cywilnej w Polsce.
3. Stale prowadzimy korespondencję z MSWiA. Z poziomu ministerialnego nadal nie zauważa się problemu, który w przyszłym roku niesie ze sobą fakt, iż blisko 50% pracowników Policji będzie musiało otrzymać podwyżkę wynagrodzenia do wysokości płacy minimalnej. Nie zauważa się totalnego spłaszczenia siatki płac w Policji oraz całkowitego zaburzenia system wynagrodzeń w Policji.
4. Aktywnie działamy w zakresie umawiania się na spotkania z Parlamentarzystami, doręczając im nasz materiał analityczny o najniżej wynagradzanych pracownikach w całej administracji publicznej, przedstawiamy argumenty, dajemy emocjonujące przykłady. Przekonujemy do pisania interpelacji, zapytań, oddawania swoich głosów ZA wprowadzeniem poprawek do ustawy, które przyczynią się do zmiany sytuacji płacowej pracowników Policji.
5. Organizujemy spotkanie z Kaliszu, gdzie 70 procent pracowników osiągnie w 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele związków zawodowych oraz Przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych poseł Wiesław Szczepański oraz posłanka Karolina Pawliczak. Są to posłowie, którzy złożyli poprawkę do budżetu zakładającą przesunięcie środków na podwyżki dla pracowników Policji o 1000 zł brutto na etat w 2022 roku.

GRUDZIEŃ
1. W związku z niespełnieniem przez Pracodawców – Komendantów żądań przedstawionych przez Stronę Związkową w pismach, będących podstawą sporu zbiorowego, przekształcamy się w Komitety Protestacyjne.
2. Uczestniczymy w dwudniowych (1 i 2 grudnia) posiedzeniach Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, której tematem był Projekt ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji (…) w latach 2022-2025”.
3. W związku z podaniem nieprawdziwych danych w TVN24, występujemy do stacji o sprostowanie podanych informacji odnoszących się do przesunięcia środków budżetowych dla pracowników Policji.
4. Zdalnie, ale aktywnie uczestniczymy w posiedzeniu dwóch, połączonych komisji w Senacie RP. Komisje zajmowały się m.in. rozpatrzeniem wprowadzanej ustawy modernizacyjnej.
5. Prowadzimy rozmowy z przedstawicielem strony rządowej Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciejem Wąsikiem.
6. Nadal umawiamy się, spotykamy z najważniejszymi osobami decyzyjnymi w RP, m.in.: parlamentarzystami, Marszałkiem Sejmu i niestrudzenie argumentujemy w sprawach rozwiązywania problemów pracowników Policji. Uwrażliwiamy wszystkich decydentów na sytuację naszej grupy zawodowej.
7. Odpowiadamy na inicjatywę pracowniczą i spotykamy się z załogą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Na spotkaniu podjęta zostaje uchwała o powstaniu w garnizonie świętokrzyskim zakładowej organizacji związkowej Związku Zawodowego Pracowników Policji.

KONKLUDUJĄC:
Praca działaczy Związku Zawodowego Pracowników Policji w 2021 roku była wytężona.
Walka o poprawę sytuacji płacowej i prawnej pracowników Policji była zacięta.
Zasięg odbioru problemów dotykających pracowników Policji był bardzo szeroki: od lokalnych mediów aż po ławy sejmowe i Senat RP.

Sukcesem było: dojść aż tak daleko. Doprowadzić do tego, że nikt już nie będzie utożsamiał Policji tylko z funkcjonariuszami.
Swoiste wymuszenie od MSWiA dodatkowego zasilenia budżetu Policji o środki niezbędne na wzrost płacy minimalnej w 2022 roku (dotychczas NIGDY taka sytuacja nie miała miejsca, środki na ten wzrost generowaliśmy własnym sumptem) też jest sukcesem.
Wielkim sukcesem było zainicjowanie zgłaszanych poprawek do ustawy budżetowej i modernizacyjnej. Wywołanie dyskusji w Sejmie i Senacie.

Porażką było: nie osiągnięcie założonych celów. Tego, że zabrakło za każdym razem jedynie kilku głosów, by zgłoszone przez posłów i senatorów poprawki weszły w życie. Porażką było nie przekonanie do swoich racji ministerstwa.

Na tym kończymy podsumowanie 2021 roku. Deklarujemy, że 2022 rok to nowe 365 dni na działanie, plany i zaangażowaną pracę. Wyciągamy lekcje i bierzemy się do działań, w których priorytetem jest walka o lepszą przyszłość dla pracowników całej Policji w kraju.