Treść interpelacji:
Panie Ministrze, We wrześniu bieżącego roku resort spraw wewnętrznych i administracji, któremu podlega policja, zapowiedział od stycznia 2022 r. podwyżki dla funkcjonariuszy. Policjanci, ale także strażnicy graniczni oraz strażacy, otrzymają wraz z początkiem przyszłego roku dodatkowych 677 złotych brutto (500 złotych netto). Podwyżki mają być częścią ustawy modernizacyjnej, której celem jest wyposażenie służb w Polsce w najnowocześniejszy sprzęt oraz polepszenie sytuacji materialnej funkcjonariuszy.
Niestety pracowników cywilnych, których jest zatrudnionych ponad 24 tys. nie uwzględniono w planach podwyżek dla funkcjonariuszy policji. Otrzymują oni najniższe wynagrodzenie, a 26 proc. z nich zarabia poniżej 2800 złotych. Cywilnych pracowników skupia związek zawodowy, który ogłosił negocjacje zbiorowe z pracodawcami. W kilku województwach pracownicy na znak protestu już przeszli na zwolnienia lekarskie. Wśród postulatów uczestników protestu znajduje się m.in. podwyżka o 2,5 tys. złotych w ciągu najbliższych czterech lat, czyli w czasie, kiedy będzie działał ogłoszony program podniesienia wynagrodzeń w policji.
W związku z powyższym bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. W jaki sposób pracownicy cywilni Policji partycypują w podwyżkach wynagrodzeń związanych z tzw. ustawą modernizacyjną?
2. Jaki był poziom podwyżek wynagrodzeń w korpusie służby cywilnej w Policji w latach 2016-2021?
3. Jaki w ogóle jest planowany poziom podwyżek wynagrodzeń w korpusie służby cywilnej w Policji?
4. W jaki sposób różnicuje się dotychczasową wysokość wynagrodzenia dla członków korpusu służby cywilnej w Policji?
5. Jaki procent cywilnych stanowisk zajmują emerytowani policjanci?
Z poważaniem
Karolina Pawliczak Posłanka na Sejm RP
Nadawca: Karolina Pawliczak
Pozostali zgłaszający:
002 Rafał Adamczyk
374 Jan Szopiński
366 Wiesław Szczepański
191 Paweł Krutul
Adresaci: minister spraw wewnętrznych i administracji