Z inicjatywy Związku Zawodowego Pracowników Policji i NSZZPP już w marcu br. Rzecznik Praw Obywatelskich podjął interwencję w MSWiA w sprawie wynagrodzeń pracowników Policji. Cztery miesiące zajęło MSWiA udzielenie odpowiedzi, w której standardowo zawarte są informacje dot. ile wyniosły łączne wzrosty wynagrodzeń pracowników Policji w ciągu ostatnich 8 lat.
Wpis na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich TUTAJ
Pan Maciej Wąsik Sekretarz Stanu w MSWiA konsekwentnie epatuje wzrostem naszych wynagrodzeń o średnią kwotę 2156 zł w latach 2016-2023, bez wskazania o ile, w tym samym czasie, wzrosło wynagrodzenie w służbie cywilnej czy w gospodarce narodowej. Ani tym bardziej ile złotówka straciła ma swojej wartości w wyniku galopującej inflacji.
Uważamy, że jest to, delikatnie mówiąc, niestosowne w sytuacji, gdy 80% pracowników polskiej Policji będzie zmuszonych otrzymać podwyżkę do poziomu płacy minimalnej zarówno od stycznia 2024 roku, jak i od lipca przyszłego roku!
Nie mogliśmy pozostawić tak prowokacyjnej odpowiedzi MSWiA bez reakcji. Dzisiaj, 4 sierpnia 2023 roku wystosowaliśmy do Rzecznika Praw Obywatelskich stanowisko Związku Zawodowego Pracowników Policji w kwestii kontynuowania wyjaśnień, bo my nie mamy żadnych wątpliwości, że doszło i nadal dochodzi do naruszenia prawa i dyskryminowania pracowników Policji.
Celem wzmocnienia naszego apelu do RPO i udowodnienie przepaści, jaka dzieli nasze wynagrodzenia od średnich wynagrodzeń w innych urzędach sfery budżetowej i finansów publicznych prosimy Was o:
– pokazanie ile wynoszą nasze wynagrodzenia w rzeczywistości, obecnie,
– napiszcie do Rzecznika Praw Obywatelskich o spłaszczeniu naszych wynagrodzeń, o latach oddanej pracy na rzecz państwa polskiego i pensji oscylującej wokół płacy minimalnej,
– wyślijcie swoje „paski” z wynagrodzeniami, które nie pozwalają nam na pozostanie w klasie średniej i zbliżają nas coraz bardziej do ubóstwa
na adres e-mail: biurorzecznika@brpo.gov.pl
Bardzo liczymy na Waszą reakcję na lekceważenie nas przez MSWiA i wskazanie RPO, że należy interweniować w sprawie pracowników Policji aż do osiągnięcia poprawy tej dramatycznej i niesprawiedliwej sytuacji.
Komisja Krajowa
Związek Zawodowy Pracowników Policji