Systematyczne naruszanie praw pracowniczych


Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych donosi, że w Polsce dochodzi do systematycznego naruszania praw pracowniczych, a to nawet bez uwzględnienia przepisu dotyczącego równego wynagrodzenia za równą pracę lub pracę o jednakowej wartości (art. 18(3) Kodeksu pracy).

Polska zajmuje niskie miejsce w rankingu praworządności na europejskim rynku pracy nie tylko ze względu na nierówności w wynagradzaniu pracowników, ale również z powodu dyskryminacyjnych praktyk płacowych, braku równych warunków pracy, niejasnych regulacji dotyczących wynagrodzeń i nieprawidłowego klasyfikowania pracowników.

Brak skutecznych mechanizmów monitorowania i egzekwowania zasady równego wynagrodzenia stanowi główną przyczynę naruszeń. Organizacje związkowe, w tym nasza, regularnie zgłaszają przypadki dyskryminacji płacowej, gdzie pracownicy wykonujący różne zadania otrzymują jednakową płacę minimalną.

Aby poprawić tę sytuację i zapewnić przestrzeganie zasady równego wynagrodzenia, konieczne jest wprowadzenie skutecznych mechanizmów monitorowania, egzekwowania i kontroli przepisów dotyczących równości wynagrodzeń. Ważne jest również ustanowienie przejrzystych standardów płacowych i oceny pracy oraz wzmocnienie informowania i edukacji pracowników w zakresie ich praw dotyczących wynagrodzenia. Ponadto, istotne jest wprowadzenie odpowiedzialności państwa za działania swoich urzędników, którzy mają wpływ na skuteczność funkcjonowania polskiej administracji.