Narada Roczna Kadry Kierowniczej Policji – WSPol Szczytno 11-12 stycznia br.

W dniach 11-12 stycznia br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się narada roczna kadry kierowniczej polskiej Policji podsumowująca nie tylko rok 2022, ale częściowo 3 ostatnie lata, kiedy to z uwagi na panującą pandemię narady odbywały się jedynie w formie zdalnej. Podczas obrad podsumowano najważniejsze obszary działania Policji, a także przedstawiono realizację programu modernizacji służb podległych MSWiA. Szerzej o przebiegu narady można przeczytać na stronie www.policja.pl

Z naszej związkowej, pracowniczej perspektywy informujemy, że w naradzie aktywny udział wzięła Przewodnicząca Komisji Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Policji Joanna Stec-Trzpil, która dwukrotnie zabrała głos poruszając zagadnienia odnoszące się do problematyki pracowników Policji.

Pierwsze wystąpienie odnosiło się do żenującej sytuacji płacowej pracowników Policji oraz pomyśle reprezentatywnych organizacji związkowych dot. uregulowania tożsamości zawodowej pracowników w ustawie pragmatycznej jaką jest ustawa o Policji. Przewodnicząca ZZPP odniosła się do historii sprzed blisko 100 lat czyli do sytuacji z II Rzeczypospolitej, gdy w roku 1928 Prezydent RP wprowadził zarządzaniem w randze ustawy tytuł całego rozdziału: o urzędnikach kancelaryjnych oraz funkcjonariuszach niższych.
Stąd też związkowy pomysł o złożeniu u obecnego Pana Prezydenta RP petycji z wnioskiem o wpisanie pracowników do ustawy o Policji wraz z postulatem wzrostu wynagrodzeń średnio o 2500 zł, czyli o kwotę, która wg stanu na koniec 2021 r. różniła wynagrodzenia pracowników Policji od wynagrodzeń w innych urzędach administracji rządowej np. w KAS.

Swoje wystąpienie Przewodnicząca zakończyła apelem do zebranych na naradzie komendantów, dyrektorów z jednostek Policji z całego kraju dot. partnerstwa w dialogu na linii pracodawca – związek zawodowy. Partnerstwa w dialogu, który tworzy kulturę organizacji i winien wiązać się z realizacją m.in. ustawowego obowiązku uzgadniania zasad podziału środków z funduszu wynagrodzeń, w tym również środków na nagrody uznaniowe.

W drugim dniu narady Przewodnicząca ZZPP Joanna Stec-Trzpil kolejny raz zabrała głos tym razem w sprawie jednakowego potraktowania pracowników i funkcjonariuszy w zakresie prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w przychodniach i szpitalach nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych lub ministra obrony narodowej. Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej uprawnia jedynie funkcjonariuszy i członków ich rodzin do np. operacji poza kolejnością w placówkach zdrowotnych MSWiA i MON.

W odpowiedzi na złożony przez naszą Przewodniczącą wniosek padła deklaracja zajęcia się tym zagadnieniem.

Podczas narady nastąpiło również zdalne połączenie z kierownictwem MSWiA. Sekretarz Stanu Maciej Wąsik wskazany przez Ministra Mariusza Kamińskiego do kontaktów ze związkami zawodowymi powiedział, że ma pełną świadomość złej sytuacji pracowników cywilnych Policji i zadeklarował, że nadeszła pora na pracę nad poprawą tej sytuacji.

Podczas narady wyświetlony został również slajd odnoszący się do wzrostu wynagrodzeń pracowników Policji w latach 2016-2023. Otóż podwyżki pracowników wyniosły w tym czasie 83%. Przewodnicząca Joanna Stec-Trzpil już w swojej wypowiedzi pierwszego dnia narady podsumowała tę wartość porównaniem do wzrostu płacy minimalnej w tym samym przedziale czasowym, który wyniósł 94%. Nic więcej nie wymagało komentowania.