Procedowanie Ustawy Budżetowej oraz etapy podwyżek wynagrodzeń pracowników Policji

W dniu 19 stycznia br. obradowała jedna ze stałych komisji sejmowych – Komisja Finansów Publicznych. Tematem prac komisji było rozpatrzenie uchwały Senatu RP w sprawie ustawy budżetowej na rok 2022, w którym m.in. znajdowała się poprawka dotycząca zwiększenia budżetu Policji na rok 2022 w zakresie wydatków osobowych na podwyżki dla pracowników Policji. Zgodnie z naszymi przewidywaniami sprzed kilku dni poprawka nie uzyskała poparcia rządu, a tym samym poległa w głosowaniu.

W dniach 26 i 27 stycznia odbędzie się 47. posiedzenie Sejmu RP. Podczas tych obrad zostanie przedstawione sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz odbędzie się głosowanie nad przyjęciem tej ustawy. Następnie procedowana ustawa zostanie skierowana do Prezydenta RP, który zdecyduje o jej podpisaniu. Po po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw przedmiotowa ustawa budżetowa na rok 2022 wejdzie w życie, z mocą obowiązywania od 1 stycznia 2022 roku.

Z tą chwilą wszystkie środki na wzrost wynagrodzeń pracowników Policji staną się faktem i będzie można przestąpić do ich podziału. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Komendy Głównej Policji kolejność wdrażania podwyżek obejmuje 2 etapy:

I etap – wyrównanie do płacy minimalnej dla najniżej zarabiających,

II etap – wdrożenie podwyżek dla wszystkich pracowników (4,4%, czyli 167 zł średnio na etat wraz z wydatkami relacjonowanymi – są to środki z ustawy budżetowej oraz kwota ok. 328 zł z ustawy modernizacyjnej, w tym również znajduje się wartość wydatków relacjonowanych, które pomniejszą realną wielkość tych środków o 5%).

Aktualnie trwa opracowywanie zasad przyznawania podwyżek (zarówno tych pochodzących z ustawy budżetowej, jak i ustawy modernizacyjnej), które z założenia mają zostać wdrożone w jednym czasie.